Čeněk z Mošnova
Citace:
Tomáš Baletka
Páni z Kravař
Z Moravy až na konec světa
ŠLECHTICKÉ RODY, ČECH, MORAVY A SLEZSKA
Čeněk z Mošnova pečetil v roce 1415 pečetní list proti Husovu upálení což ho řadí mezi kravařskou klientelu. 109. Kromě toho část Mošnova (něm.Engelswald), který se stal někdy ve 14. století lénem olomouckého biskupství, byla od druhé poloviny 14. století až do roku 1433 v držení pánů z Kravař. Na základě kusých pramenných údajů nelze rozhodnout, zda Čeněk mohl držet majetky v Mošnově z milosti olomouckého biskupa nebo pánů z Kravař. 110.
Se jménem Čeňkovým se poprvé setkáváme na protestní listu a pak až v roce 1420, kdy odpověděl husitské Praze. Čeňkovi se velmi ostrý protirevoluční postoj vyplatil, neboť za válečnické služby dostal od císaře Zikmunda množství statků do zástavy i dědičného vlastnictví.
Čeněk zemřel v roce 1454 a jeho tři synové Jan Oldřich a Jiří vyvíjeli podobně neblahou činnost jako jejich otec. 111
110 - Roku 1433 daroval Jan z Kravař na Jičíně Mošnov k pravému dědictví Velký a Malý Mošnov svému maršálkkobi Janovi z Hynčiny a Bystratic (AČ XV, s. 181 - 184). Týž Jan v roce 1437 přijímal lénem dvůr v Mošnovci a v Mošnově (K. Lechner, I, s. 46, č. 127).
111 - A. Turek, Mošnov a rytíři z Mošnova, s. 12 - 15. J. Jurok, Počátky husitství na Novojičínsku, s. 35
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nevím o jakou neblahou činnost šlo. Pokud někdo víte, prosím o komentář. Možná se to týká života v době husitské nebo nějakých náboženských postojů nebo politických postojů.
Komentáře
Okomentovat